Mobbing_Türkiye

Mobbing Tanımı

Türkiye de tam bir karşılığı bulunmamakla birlikte birçok kavram kullanılmaktadır.İşyerinde psikolojik şiddet, duygusal baskı,zorlama ve yıldırma politikaları kavramları kullanılmaktadır.

UZMANLAR İŞ HAYATINDA SIK KARŞILAŞILAN BİR SORUNU GÜNDEME GETİRİYOR
 

Sözlü saldırılara dikkat!

Herkesin içinde hakaretlere maruz kalıyorsanız, işe gitmek sizin için artık bir işkenceye dönüşmüşse acilen önlem almanız gerekiyor. İşte yapabileceklerinizTüm ofisin içinde yüksek sesle size eleştiri hatta hakaret dolu sözler söylendiğinde neler hissetiğinizi ya da hissedebileceğinizi bir kez düşünün.Eğer sözlü saldırılar çalıştığınız yerde hergün karşılaştığınız bir durum haline geldiyse kendinizi sakince ve profesyonel bir şekilde savunmabilmeniz çok önemli.Sözlü saldırı kötü sözler söyleme ve sesi yükseltme şeklinde yapılır ve hakarete kadar gidebilir.Bu durum her nekadar rahatsız ediciyse de hemen her çalışanın başına gelmesi mümkün olan, kaçınılmaz bir durumdur.

Cinsiyet ve yaş


Kadınlar erkeklere kıyasla %75 daha fazla risk altında. Her yaştan kişi bu tür saldırılara maruz kalabiliyor ancak özellikle 25 yaşın altındakiler ve 55 yaşın üzerindekiler daha çok risk altında.

Haklı eleştiriler


Fakat şöyle de bir gerçek var ki eğer işinizi gerçekten doğru yapmamış, bir takım sorunlar yaşanmasına sebep olmuşsanız, bunların sonucunda duyacağınız haklı eleştiriler sözlü saldırı sayılmayabilir.Sözlü saldırılara maruz kalan kişiler, azarlama ve karalama gibi eylemlere maruz bırakılır, inançlarına ve değerlerine sözlü saldırılarda bulunulur, küçük düşürücü isimlerle çağrılır ve kendisine karşı saygısız bir dil kullanılır.Çoğu insan sözlü saldırıların iş yaşamının ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünebiliyor. Bu nedenle de değişmesi için çok fazla çaba harcamıyor.

Çözüm yolları


Öncelikle böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığınızdan emin olun. Çünkü fiziksel bir saldırı kadar kolay anlaşılabilecek bir şey değildir.Peki bu tür sözlü saldırılara maruz kalan kişiler neler yapmalı, nerelere başvurmalı.Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, sözlü saldırılara maruz kalan kişinin işletme içinde danışabileceği kişiler ve bölümlerin bulunabilmesi kişinin sağlıklı bir bakış açısı geliştirmesini sağlayacaktır.
Bu konuda “İnsan kaynakları departmanına” da büyük iş düşmektedir. Bu tür konularda genelde pasif kalmaması çalışanın yanında olduğunu hissettirmesi gerekir.Bazı ülkelerde çalışanların böyle bir duruma maruz kalması durumunda işverenin rehabilitasyon çalışmalarından sorumlu olması yönünde yasal çalışmalar yapılması kanunlarla sağlanmaktadır. Ancak bizim ülkemizde henüz bu konuda yapılmış ciddi çalışmalar bulunmuyor.Üst yönetimin bu tip durumlara karşı koruyucu önlemler alındığını duyurarak çalışanların güvende olduğunu hissettirmesi gerekir.

‘Mobbing’in aşamaları


Küçük sözlü sataşmalarla iş ortamındaki ‘ayağı kaydırılacak’ kişinin dayanıklılığı test ediliyor.Eğer kurban pasif kalırsa sürekli sözlü taciz, hakkında dedikodu çıkarma, toplantılarda söz hakkı vermeme ya da azarlama yoluyla bastırılma gibi durumlara maruz kalıyor. Böylece başlıyor.Tacizi uygulayan iş arkadaşlarıysa, ‘mobbing’mağdurunun durumu bir üst kademeye şiketmesi ortamdan dışlanmasına neden olabiliyor.Yetkilerin kısıtlanması, saf dışı bırakmak için geliştirilen sistemli taktikler (en az altı ay süreyle) karamsarlığa ve hata üstüne hata yapmaya yol açarak iş veriminin düşmesine neden oluyor.Sosyal iletişimin bozulması, yönetimle ve iş arkadaşlarıyla aranın bozulması depresyona sokuyor.Psikolojik saldırı özellikle bayanlarda aktif veya pasif cinsel tacize kadar uzanabiliyor.Ruhsal çöküntü, kendine güvensizlik, değerlerin yitirilmesi ve tahammülün kalmaması.Son adım: İstifa etmek.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: